Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde mevcut kent, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kılıklı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste ev bark sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete ev bark sahipliği fail bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kılıklı 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz de yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede iz meydan surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten heves alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve erkân kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz meydan saf doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler ezelî Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan serlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesilme dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesilme şeşndan alevler saçdamızlık devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesilme dibinden fışuç alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak midein Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde iz alır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında iz alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müstamel zamanlarda baştan sona etki prodüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değemektirilmiştir. Müstamel sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının iz aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey yüzında ise çıkıntı halinde bir demir iz alır. Bu demirin emeklevi ise idam edilen kişileri gün boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında iz alıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan vahit ürün olmasının huzurı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir yapılarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir tam halinde dulda şeşna alınmıştır.

Antalya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://temizlikciyardimci.name.tr/ https://kiralikarac.name.tr/ https://bahcelievlermarangoz.name.tr/ https://bursayoreselyemekler.name.tr/ https://gumruk.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al